Chcete se podílet na některých mých článcích?

Kopíruj(te) pouze se zdrojem!

Vše na tomto blogu beze zdroje je z mé tvorby.
_________________________________________________________________________

Baroko a gotika

29. listopadu 2013 v 20:01 | AnYa |  Bloumání od něčeho k ničemu
Takže...po x letech jsem se konečně dokopala napsat onen článek o tématu nebo jak to říci. Zkrátka článek, co má nějaké určité téma(na konci bude určitě úplně jiné, ale pšt!). Jelikož mám dnes plnou hlavu 30-ti leté války, Obnoveného zřízení zemského a Baroka, rozhodla jsem se, že napíšu o své nechápavosti a netoleranci vůči dějepisu.
(Má vlastní fotka)
Tolikero lidí říká Co bylo bylo, život jde dál! Nesmutni, už to nezměníš, už se to stalo. No tak to, lidé zlatí, vysvětlete světu a školství! Co nám je platné, že víme, co bylo? Měli by jsme se spíš zabývat tím, co s námi bude! To, že v roce 1620 byla bitva na Bílé hoře a vyhráli Habsburkové(aspoň doufám) je sice vážně pěkné, ale i kdybych chtěla sebevíc, tak už to stejně jinak nebude. Stejně tak jako nevidím smysl v tom, rýpat se v českém jazyce a vymýšlet různě názvy a druhy, rody a vzory, podměty a přísudky, stejně to pořád budou úplně stejné věty. U matematiky to aspoň člověk použije, když si potřebuje něco vypočítat. Je celkem dobré vědět, jak se jaká rostlina jmenuje, i když řády a druhy a tak dále tedy vážně nevím, kde uplatníme(ano, jistě, v budoucím studiu. Ale pak? K čemu těm přírodovědcům jsou tyhle prapodivné názvy?). Vědět kde je jaká země vážně není na obtíž...No ale nemá cenu reptat tu. Každopádně koukám, že tímto tématem jsem si celkem naběhla. Ale co se dá dělat. Když už jsem u dějepisu, mohla bych tento článek rozviunout o pár mých keců...tedy vlastně úvah.

Kupříkladu proč nemám ráda baroko a proč mám ráda gotiku. Začnu tím barokem. Baroko je barevné. Zdobené, buď přeplácané, nebo hrozně jednoduché. Podle mě i kýčovité. Třeba barokní architektura. Nechci nikoho urazit, ale mě se to vážně nelíbí. Všude jsou zářivé a jasné barvy, kombinované s bílou. Vypadá to jak klaun, co mu chybí půlka převleku. A sochařství. Všechno to má zdobené podstavce a miliony kudrlinek, a než člověk najde tu sochu, oprost všemu kolem malou a nitěrnou, ujedou mu spolucestující a průvodci. Proti malířství v zásadě nic nemám. Jen ty jména. A hudba je vlastně celkem hezká, to jo. To asi ty varhany. A na druhé straně gotika. Elegatní, vyvážená, nebarevná...než se o ní rozhovořím, musím uvést jeden zajímavý úkaz, nekteří jste o něm u mě už možná četli. Není to nic jiného než kostel ve Freistadtu. Je to gotický kostel, a někdo si řekl, že ho předělá na barokní. Předělal věž, ale ejhle, nejsou peníze. Tak tu trčí žlutá věž mezi lomenými okny s vitrážemi.
(Také má vlastní fotka)
Ano, to je ono. A teď ke gotice. Je nutno přiznat, že nemám ráda výrazné věci a hlavně barvy, a že si libuji v jednoché kráse. Takže gotika, to je moje. Žádné barevné hokusy pokusy, jen kamenné zdi a krásná, vysoká okna s vitrážemi. O sochařství a malířství v gotice toho vlastně moc nevím, ale gotické hudba, to je ráj pro moje uši. To ta polyfonie...

Tak doufám, že tento článek měl aspoň o trochu větší pointu než články předešlé.

Mějte se hezky,
AnYa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsem tu...

Poprvé 41.2% (47)
Poněkolikáté 36% (41)
Naposledy 22.8% (26)

Komentáře

1 Arwen Arwen | Web | 1. prosince 2013 v 19:40 | Reagovat

Navzdory tomu, že baroko je samá kudrlinka mi přijde hrozně takové mastné...Ale občas to má své kouzlo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama